Laserowa korekcja wzroku (laserowa chirurgia refrakcyjna) polega na modelowaniu laserem przedniej powierzchni rogówki prowadząc do usunięcia wady wzroku. Ma na celu zmianę refrakcji (siły łamiącej) oka tak aby uzyskać normowzroczność lub znacznego stopnia zmniejszenie wady refrakcji. Jej historia sięga lat 80. ubiegłego wieku, kiedy przeprowadzono pierwsze zabiegi przy użyciu lasera excimerowego. Nasza Klinika była pierwszym w Polsce ośrodkiem wykonującym takie zabiegi, należała do grupy pięciu ośrodków na świecie wprowadzających chirurgię refrakcyjną. Ciągłe doskonalenie technologii zarówno w obszarze diagnostyki jak i zabiegów sprawiają, że stała się bezpieczną i wysoce skuteczną alternatywą dla tradycyjnych okularów i soczewek kontaktowych.
2. Co to jest chirurgia refrakcyjna?
3. Co oznacza kwalifikacja do zabiegu laserowej korekcji wady wzroku?
6. O czym trzeba pamiętać przed zabiegiem?
7. O czym trzeba pamiętać po zabiegu?
Ametropia, czyli wada refrakcji, jest to taki stan refrakcji oka w którym, przy rozluźnionej akomodacji, obraz przedmiotów znajdujących się w nieskończonej odległości od oka nie jest ogniskowany na siatkówce.
Wyróżnia się trzy wady refrakcji oka:
- nadwzroczność,
- krótkowzroczność.
- astygmatyzm.
Nadwzroczność to stan refrakcji oka gdzie ostry obraz przedmiotów powstaje za siatkówką. Moc układu optycznego oka nadwzrocznego jest zbyt mała w stosunku do długości gałki ocznej, dlatego koryguje się tę wadą soczewkami skupiającymi (dodatnimi).
Krótkowzroczność to stan refrakcji oka gdzie obraz przedmiotów zostaje utworzony przed siatkówką oka. W oku krótkowzrocznym moc układu optycznego jest zbyt duża w stosunku do długości gałki ocznej, aby utworzy ostry obraz przedmiotów znajdujących się w nieskończonej odległości, dlatego koryguje się tę wadę soczewkami rozpraszającymi (ujemnymi).
Astygmatyzm z kolei jest takim stanem refrakcji oka, w którym obrazem punktowego obiektu nie jest punkt, ale dwa odcinki powstające w różnej odległości od układu optycznego oka. Wada ta najczęściej uwarunkowana jest nieprawidłową budową rogówki (promienie padające na rogówkę, są załamywane w różnym stopniu). Astygmatyzm koryguje się soczewkami torycznymi.
2. Co to jest chirurgia refrakcyjna?
Chirurgia refrakcyjna ma na celu zmianę refrakcji (siły łamiącej) oka tak aby uzyskać normowzroczność lub znacznego stopnia zmniejszenie wady refrakcji w taki sposób, aby pacjent po zabiegu widział tak jak w najlepiej dobranych okularach przed zabiegiem. Laserowa korekcja wad wzroku to obecnie najbezpieczniejszy sposób trwałego pozbycia się wady refrakcji, takich jak: krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm. Zabiegi wykonywane są laserem excimerowym, dzięki któremu precyzja zabiegu jest bardzo duża.
3. Co oznacza kwalifikacja do zabiegu laserowej korekcji wady wzroku?
Wszystkie zabiegi wykonywane są po badaniu kwalifikacyjnym, mającym na celu wykluczenie innych współistniejących schorzeń mogących mieć wpływ na powodzenie zabiegu. Są to zarówno schorzenia okulistyczne jak i ogólne.
Choroby, które są przeciwwskazaniem do zabiegu korekcji wady refrakcji to:
- jaskra,
- odwarstwienie siatkówki,
- krótkowzroczność postępująca,
- wady serca,
- schorzenia neurologiczne, reumatyczne, immunologiczne, kolagenozy,
- choroby skóry i weneryczne, sklerodermia, toczeń rumieniowaty,
- schorzenia stomatologiczne i laryngologiczne,
- cukrzyca, schorzenia tarczycy i nadnerczy,
- skaza krwotoczna, białaczka, wirusowe zapalenie wątroby,
- AIDS,
- choroby nowotworowe,
- zakażenie wirusem opryszczki (6 tygodni po wyleczeniu).
Przeciwwskazaniem do zabiegu korekcji wad refrakcji jest również okres ciąży i laktacji.
Podczas kwalifikacji specjalista jest w stanie dobrać dla nas najbardziej optymalną korekcję wzroku, dostosowaną zarówno do naszej wady jak i wykonywanego zawodu czy aktywności fizycznych.
Zabiegi przeprowadzane są w znieczuleniu miejscowym kroplowym, laserem excimerowym MEL 80 firmy Carl Zeiss. Pacjent przed zabiegiem otrzymuje łagodne środki uspokajające (tonizujące), jest informowany o założeniach, efektach i możliwych powikłaniach po zabiegu.
Zabieg korekcji jest bezbolesny. Przeprowadzany jest w trybie ambulatoryjnym, w znieczuleniu miejscowym (kropelkowym). Pobyt na sali zabiegowej to kilkanaście minut, a łączny czas spędzony w centrum to około 2-3 godziny. Po tym czasie można normalnie wrócić do domu. Dzięki niezwykle nowoczesnym technologiom ryzyko powikłań jest bardzo niskie, a czas powrotu do pracy i zajęć krótki. Pacjent jest cały czas świadomy i nie traci kontroli nad sytuacją, a w każdej chwili może liczyć na wsparcie personelu lekarskiego i pielęgniarskiego.
6. O czym trzeba pamiętać przed zabiegiem?
- Co najmniej 6 tygodni nie nosić soczewek kontaktowych,
- Być wolnym od infekcji,
- 48 godzin przed zabiegiem nie nakładać makijażu,
- Nie przerywać stosowanych ani nie rozpoczynać stosowania tabletek, antykoncepcyjnych na 6 miesięcy przed i 6 miesięcy po zabiegu,
- We wczesnym okresie pooperacyjnym nie planować egzaminów, wyjazdów, ślubu itp.
- Nie należy planować zabiegów w czasie menstruacji.
7. O czym trzeba pamiętać po zabiegu?
- Zaopatrzyć się w tabletki przeciwbólowe i stosować w razie bólu w rozsądnych dawkach,
- Krople i żel stosować wg zaleceń,
- Unikać wychodzenia z domu,
- Zmienić bieliznę pościelową,
- Unikać kontaktu ze zwierzętami,
- Unikać kontaktu z osobami z grypą lub katarem,
- Dbać o czystość pomieszczenia,
- Podczas sprzątania wychodzić z pomieszczenia,
- Długie włosy i grzywkę spiąć,
- Nie przebywać w pomieszczeniach zadymionych, brudnych (np. palarnie).
Zakres korygowanych wad refrakcji:
- krótkowzroczność do – 10,00 D,
- nadwzroczność do +4,00 D,
- astygmatyzm +/- 6,00 D.